Bitkiler İçin Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Fogging System

Bitkiler İçin Sağlıklı Bir Yaşam Alanı Fogging System

            Toprak sulaması ve hava nemlendirmesi arasında bir yöntem olan fogging system oldukça gelişmiş bir yöntemdir. Kısa zamanda ortamın serinletilmesi amacı ile sera içinde kullanılır. Bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için yaprak sıcaklığı ve hava sıcaklığı önemlidir. Bitki ve yaprak sıcaklığı düşmeden seranın havalandırılması yetersizdir. Bu nedenle sisleme yöntemi ile çevre sıcaklığı 8 ya da 12 derece düşürülebilir. Yöntem sayesinde yaprakların yüzeyleri su ile bir film şeridi gibi kaplanır. Bu şekilde suyun buharlaşmasını sağlamak adına gerekli olan enerji bitki yüzeylerinden alınır.

  Sisleme Yönteminin Yararları

            Gölgeleme ve sisleme daha az olmakta ve bitkilerin güneş ışıklarından yararlanması da yüksektir. Bitki sıcaklığının hızla düşmesinin sağlandığı fog system ile sera içi sıcaklığı düşer. Sera içindeki nem oransal olarak yükselebilir. Sera etkisinin azalması, ilaç kullanımının azalmasının yanında yetiştirme mevsimi de bu şekilde uzar. Topraktaki su kaybı azalmakta ve m2’ye düşen bitki sayısı da artmaktadır. İçerisindeki hava devamlı değişmekte ve aşırı rutubetten dolayı mantar ve küf adına önlem alınmaktadır. En avantajlı durumu ise bitkinin canlılığı ve büyümesinde artış sağlanıyor.

  Sisleme Yönteminin Kullanım Alanları

            Günümüzde kar oranları düşüktür. Ellerindeki ürünlerin zarar görmeden ya da değer kaybetmeden müşterilere ulaşması hedeflenir. Gıdaların görünüm bozulmaları ve kurumalarından kaynaklanan bozulma durumlarını ortam sıcaklığını düşürerek ve nemli ortamlarda oluşturarak ortadan kaldırabilirsiniz. Bu şekilde marketlerde sebze, meyve, et ve balık reyonlarında kullanılabilir.

            Seralarda ise greenhouse humidification ile sub- tropikal ve tropikal tarımsal ürünler seracılığında kullanılır. Bu alanda bitkinin nem gereksinimi artar. Sisleme sistemleri ile yüzde 90 oranında ihtiyaç duyulan ortam elde edilebilir. Ortamlarda nem kontrol ünitesi ile nem oranı fikse edilir. Özellikle aşırı sıcaklarda bitkilerin zarar görmesinin önüne geçmek için bu sistemler ile ortamın sıcaklığının düşmesi sağlanır. Bu da bitkiler için verimli bir yaşam aralığı oluşturulur.

 Mantar üretimi de neme en çok gereksinim duyan bitkiler arasında yer alıyor. Bu nedenle üretim tesisleri için yüzde 90 ve üst oranlarda kolaylıkla üretim alanı elde edilmiş olur. Bunların yanında yumurta ve tavuk üretimi, besicilik, soğuk hava depoculuğu, şarap mahzenleri, tütün depo ve işleme tesisleri içerisinde de high pressure fogging system kullanılabilir.

  Sis Efektleri

            Sis efektleri için fog nozzle kullanılmakta ve yenilikçi tasarımları ile avantajlı kullanımlar oluşturulmaktadır. Nozul serileri ile peyzaj mimarları, çeşme tasarımcıları, özel efekt tasarımcıları ve su özellikli profesyonellere tasarımları için kapsamlı seçenekler sunulmaktadır. Aydınlatma yakalamak için arda damla ya da çeşmeye görsel iyileştirmesi elde etmek için bu nozullarla özel ve çarpıcı efektler yapılabilir. Bu alanda mist system ile çok avantajlı sistemler elde edilmektedir. Özel koşullarda ve ihtiyaçlara göre sisleme sistemleri kullanılmaktadır. Bu şekilde çok daha verimli kullanımlar elde edilecek tasarımlar sunuluyor.